Patru incendii, nouă alimentări cu apă menajeră, 17 intervenţii SMURD şi nouă alte intervenţii acestea sunt intervenţiile la care au participat subunităţile din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Gheorghe Pop de Băseşti“ al judeţului Maramureş în ultimele 24 de ore.
Pichetul Tg. Lapus a fost solicitat să intervină, luni 21.11.2011 ora 11:50, la o ardere necontrolată în Răzoare pe strada Principală nr 197. Pompierii au localizat şi lichidat incendiul de vegetaţe care a cuprins aproximativ 30 mp de peren aflat în apropierea unei locuinţe.
Ieri 21.11.2011 la ora 17:13 un echipaj din cadrul Detaşamentului de pompieri Baia Mare a intervenit cu o autospecială cu apă şi spumă pentru lichidarea unui arderi necontrolate în Baia Mare pe strada Barajului, unde a ars funinginea din coşul de evacuare a fumului.
Tot ieri, un incendiu a pus pe treabă pompierii Secţiei Vişeu de Sus. Alarma s-a dat la ora 19:31, prin care se anunţa un incendiu la o societate commercial din Vişeu de Sus, care are ca obiect de activitate prelucrarea lemnului. S-a intervenit cu două autospeciale, 2 ofiteri şi nouă subofiţeri. În urma incendiului a ars o tonă de deşeuri de rumeguş.
O scânteie într-un coş de fum necurăţat a alertat şi Garda de interventie Bogdan Voda. Prin numărul unic de apeluri de urgenţă 112. la ora 19:43 s-a anunţat un incendiu la Săliştea de Sus pe strada Dragoş Vodă. În urmă incendiului a ars acoperişul din lemn acoperit cu plăci de azbociment pe o suprafaţă de 4 mp şi s-au degradaţi 2 mp perete portant din lemn.
De asemenea, in cursul zilei de ieri, 21.11.2011 s-au distribuit 81000 l de apă menajeră pentru 12 familii.
Slt., Păcurar Dorina